Czytelnia

Adopcja psa

Akademia Psich Umiejętności EmilAdopcja psa to bardzo ważna decyzja w życiu. Nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Należy się dobrze zastanowić czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wszystko czego potrzebuje, czy jesteśmy przygotowani na pewne problemy, które mogą się pojawić, np. problemy z zachowaniem lub ze zdrowiem psa, które mogą nas kosztować wiele czasu i pieniędzy.

Z drugiej strony, dobrze przemyślana adopcja psa jest wspaniałym gestem. Możemy zyskać prawdziewego przyjaciela, który będzie się odwdzięczał nam na każdym kroku. Jednak przed tą ważną decyzją należy sobie zadać kilka pytań.

 

Czy dysponuję dostateczną ilością wolnego czasu?

 

Są różne typy psów. Niektóre potrzebują więcej ruchu i uwagi, a niektóre mniej. Nie ma problemu jeśli pies musi zostać sam w domu do 8-9 h jeśli spełni się kilka warunków. Pies, który ma zapewnione wszystkie swoje potrzeby zostanie sam w domu podczas nieobecności właściciela bez problemów. Pies potrzebuje około 3-4 spacerów w ciągu dnia. Osobom, które spędzają wiele godzin w pracy zazwyczaj zalecam długi, porządny spacer z psem rano (przed wyjściem do pracy). Długość i intensywność spaceru zależy od typu psa i od jego wieku. Dla ras takich jak np. mops, buldog francuski godzinny spacer w ciepły dzień będzie za długi, z kolei dla młodego labradora czy golden retrivera ok. 1 h spacerek będzie w sam raz!  Pies na jednym spacerze w ciagu dnia w miarę możliwości powinien mieć możliwość swobodnego biegania bez smyczy (jeśli nie możemy psa puścić luzem polecam długą 10 metrową linkę, która da psu więcej swobody).

Nawet jeśli mieszkamy w domu z ogrodem powinniśmy wychodzić z psem na spacer co najmniej raz dziennie. Pamiętajmy, że pies w ogrodzie się nie wybiega!

 

 

Czy stać mnie na utrzymanie psa?

 

To, że adoptujemy psa za 1 pln nie oznacza, że to koniec wydatków.

Koszty związane z utrzymaniem psa są różne w zależności od wielkości psa i jego kondycji zdrowotnej.

 

Akcesoria, które powinniśmy kupić przed przyjazdem psa to:

 

-        posłanie

-        2 miski

-        smycz

-        obrożę

-        kaganiec

-        klatkę (opcjonalnie)

-        adresówkę

 

Akcesoria dla psa posłużą nam prawdopodobnie przez kilka lat takie same, więc taka „wyprawka” nie jest dużym problemem.

Należy jednak wziąć pod uwagę regularne koszty żywienia psa,  zabezpieczenia przez pasożytami, szczepienia oraz opiekę weterynaryjną w razie choroby psa. Możemy trafić na psa, który nie będzie chorować przez 12 lat, a możemy również trafić na takiego, z którym co kilka tygodni będzie wymagać opieki weterynaryjnej.

Często się zdarza, że adoptując psa ze schroniska lub za pośrednictwem fundacji otrzymamy wysterylizowanego psa. Jednak czasami na nas spada odpowiedzialność kastracji/sterylizacji. Zabieg ten jest dosyć kosztowny i musimy być przygotowani na niego pod kątem finansowym.

Pomimo, że szkolenie psa nie jest obowiązkowe to zdecydowanie ułatwia życie z psem i wzmacnia wieź pomiędzy właścicielem a psem. Adoptując psa ze schroniska lub za pośrednictwem fundacji jest duża szansa, że otrzymamy sporą zniżkę na szkolenie posłuszeństwa!

 

Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?

 

To bardzo ważne pytanie. Cała rodzina powinna akceptować plan adopcji psa. Nawet jeśli jedna osoba deklaruje opiekę nad psem to bardzo ważna jest zgoda i chęć przygarniecia psa ze strony pozostałych domowników. Pies (zwłaszcza na początku) może czuć się bardzo zestresowany nową sytuacją, nowym domem. Jego zachowanie może być bardzo różne. Zdarzają się problemy z separacją, niszczenie przedmiotów, nadmierne szczekanie i inne problemy z zachowaniem, które odczuwają wszystkie osoby mieszkające z psem. Frustracja i kłótnie w domu z powodu psa nie poprawiają sytuacji tylko jeszcze bardziej stresują psa i dokładają kolejnych problemów.

 

Jakiego wybrać psa?

 

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na adopcję należy się zastanowić jakiego psa wybrać. Tutaj bierzemy pod uwagę wiek psa oraz typ. Zazwyczaj większość osób woli adoptować szczenię żeby nawiązać z psem więź możlwie jak najszybciej. Oczywiście młody pies jest bardzo plastyczny i możemy go od początku szkolić, socjalizować i kształtować. Jednak adoptując psa nawet kilkuletnego możemy z nim nawiązać więź tak samo silną (a może nawet i silnijeszą) jak z młodym szczeniakiem.

Typ psa jest bardzo ważny. Jeśli chcielibyśmy psa w typie określonej rasy to poważnie trzeba się zastanowić na którą się zdecydować. Osoby małoaktywne, spędzające sporo czasu poza domem powinny rozglądać się za psami, które nie wymagają dużo ruchu. Adoptowanie w tym przypadku psa rasy bardzo aktywnej, np. syberian husky, alaskan malamut, border collie, labrador retriver byłoby dużym błędem. Psy, które nie będą miały zaspokojonej potrzeby atywności mogą sprawiać dużo problemów wychowawczych.

Można również adoptować mieszańce i kundelki. W tym wypadku trudno jest „odgadnąć” temperament danego psa ale na pewno warto przed adopcją odbyć rozmowę z pracownikami schroniska czy fundacji, którzy sprawują opiekę nad zwierzętami. Bardzo często informację można uzyskać od wolontariuszy, którzy wychodzą z psami ze schronisk na spacery. Udzielą nam informacji na temat charakteru wybranego psa, jego stosunków z ludźmi, obcymi psami czy kotami. Najwięcej informacji uzyskamy adoptując psa, który obecnie przebywa w domu tymczasowym.

 

 

Jak widać pies to nie tylko przyjemność ale też obowiązek. Z powodu zbyt pochopnych, nieprzemyslanych decyzji zbyt wiele psów trafia z powrotem do schronisk, fundacji czy domów tymczasowych. Dlatego najpierw zastanówmy się czy jesteśmy w stanie podołać zadaniu.

Jednak to co napisałam powyżej nie miało nikogo zniechęcić do przygarnięcia potrzebującego czworonoga.

Adoptowany pies może dać Wam bardzo dużo miłości i wiele satysfakcji. Możecie nie tylko znaleźć nowego najwierniejszego przyjaciela ale może i rozwinąć w sobie nową pasję!

 

Pamiętajmy, że adoptując psa zmieniasz dla niego CAŁY ŚWIAT.

 

 Agata Dąbrowska

Akademia Psich Umiejętności Emil