Ogólne

Historia powstania Forum Pomocy Retrieverom Złoty Pies

„6 kobiet, 6 ras aportujących i jeden cel – pomagać niechcianym retrieverom!

Założycielki „Złotego Psa” są w różnym wieku, pochodzą z różnych części Polski i na pozór wydawałoby się, że nic ich nie łączy. A jednak – kochają retrievery. Sekcja 1, 8 grupy według klasyfikacji FCI to psy aportujące – tzw. retrievery. Jest ich 6 ras, w tym 2 – najbardziej popularne, które od kilku lat przeżywają w Polsce swój renesans – Golden Retriever i Labrador Retriever. Retrievery są wszędzie. Na wystawach psów rasowych, w domach, na osiedlach, w parkach, w miastach i na terenach wiejskich. W reklamach telewizyjnych merdają ogonami, uśmiechają się do nas z okładek kolorowych czasopism. Powstają o nich filmy i książki. Boom na retrievery pojawił się nagle, a one opanowały całą Polskę. Towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym, pracują z dziećmi i niepełnosprawnymi, zabawiają całe rodziny.

Psy początkowo wyhodowane do polowań stały się popularne jako psy rodzinne. Inteligentne i charakteryzujące się wyjątkowym posłuszeństwem. Wyróżniające się miłym, budzącym zaufanie wyglądem. Ze względu na swój łagodny charakter i usposobienie idealnie zaczęły sprawdzać się jako psy do dzieci i osób starszych. Każdy chciał mieć retrievera! Aktywne, wesołe, kochające kontakt z człowiekiem.

Ale w końcu przyszło im też zapłacić cenę za tę popularność. Rosnący popyt na psy tych ras spowodował pojawienie się ogromnej ilości hodowli, nie tylko tych rodowodowych, ale pseudohodowli nastawionych na zysk, rozmnażających psy w fatalnych warunkach bytowych, „produkujących” szczeniaki w ogromnych ilościach poza kontrolą Związku Kynologicznego. Retrievery oraz psy w ich typie zaczęły pojawiać się w schroniskach w całym kraju. Niechciane, chore, maltretowane, wykorzystywane do rozrodu i porzucane. Nierozumiane przez swoich właścicieli, wyrzucane, nieszczęśliwe, nierzadko usypiane. Zaczęły powstawać organizacje chcące pomoc tym psom, bo retrievery potrzebowały pomocy.

„Złoty Pies” powstał w odpowiedzi na psie wołanie o pomoc. W 2011 roku miłośniczki Golden Retrieverów postanowiły na własną rękę założyć Forum Pomocy Retrieverom „Złoty Pies” – grupę osób niosących pomoc rasom tak bliskim ich sercu. Ratować – wykorzystując znajomość tych ras nabytą podczas wieloletniego obcowania z nimi prywatnie. Każda z nich miała doświadczanie w działalności na rzecz psów. Założycielki świetnie się ze sobą dogadują, mają podobną wizję tego co i jak chcą robić. Dobre stosunki między nimi są gwarancją na udaną współpracę na rzecz psów w potrzebie. Wkrótce do tej grupy założycielskiej dołączyli kolejni wolontariusze i tak powstał „Złoty Pies ” w obecnym kształcie.

Jesteśmy małą grupą zapaleńców, wolontariuszy, prywatnych osób. Nasza działalność jest całkowicie charytatywna, na bazie środków własnych i ma służyć tylko jednemu celowi: niesieniu pomocy retrieverom! Łączy nas zapał do pracy, poczucie empatii i bezgraniczna miłość do psów. Pomysłowość, kreatywność, zdolność do współpracy, łatwe nawiązywanie kontaktów z ludźmi i zwierzętami oraz determinacja w tym co robimy. Psy, którymi się zajmujemy są zazwyczaj „doświadczone przez los”, nierzadko skrzywdzone przez człowieka, niekiedy chore. Zajmujemy się ich „rehabilitacją”, resocjalizacją, leczeniem jeśli to konieczne, zapewniamy profilaktykę weterynaryjną (szczepimy, odrobaczamy, czipujemy), a także przywracamy ich zaufanie do człowieka. W etapie końcowym szukamy im nowych, odpowiedzialnych, kochających domów.”

Karolina Czerny